Στέγη Ιστορίας και Πολιτισμού Καρυάς, Λευκάδα

Η ιδέα για την δημιουργία ενός χώρου πολιτισμού και ιστορικής μνήμης στην Καρυά της Λευκάδας με  σκοπό να στεγάσει πλήθος πολιτιστικών δραστηριοτήτων όπως μόνιμες εκθέσεις, αίθουσα μουσικής , βιβλιοθήκη , Λαογραφική έκθεση κλπ. , οι οποίες θα βοηθούσαν στην βελτίωση , ανάδειξη και αναβάθμιση της πολιτιστικής κληρονομίας του χωριού μας ήταν πάντα ένας από τους στόχους του Μ/Ο «Ο Απόλλων».

Με αυτόν τον γνώμονα το 2011 και με ενέργειες του τότε Δ.Σ. του Ομίλου παραχωρείται το ισόγειο του πρώην Δημοτικού Σχολείου Καρυάς (διώροφου κτηρίου που κατασκευάστηκε κατά την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση της κυβέρνησης Ε. Βενιζέλου 1928 – 1932)  και δημιουργείται η πρώτη Λαογραφική έκθεση με εκθέματα της καθημερινής ζωής των Καρσάνων, ουσιαστικά μια αναπαράσταση ενός αγροτικού  σπιτιού  με τα είδη καθημερινής χρήσης του νοικοκυριού, αγροτικά εργαλεία κλπ.

Στο πέρασμα των ετών η Λαογραφική έκθεση εμπλουτίζεται και φιλοξενεί μοναδικά εκθέματα τα οποία υπάρχουν λόγω ευγενικής χορηγίας των συγχωριανών μας και της εθελοντικής προσφοράς τους. Παράλληλα δημιουργείται έκθεση Ενθυμημάτων του Ομίλου με φωτογραφικό υλικό, ενθυμήματα εμφανίσεων, επαίνους και πλούσιο έντυπο υλικό τα οποία αφορούν την Ιστορία του «ΑΠΟΛΛΩΝΑ». Επίσης μέσα στο κτήριο στεγάζεται και ο Όμιλος μας καθώς και το βεστιάριό του.  Το 2020 παραχωρούνται και οι αίθουσες του 2ου  ορόφου όπου εκεί δημιουργούνται, πλέον σε πλήρη ανάπτυξη, όλες εκείνες οι δραστηριότητες που θα καταστήσουν την Στέγη πόλο έλξης και δημιουργίας.

Ο χώρος αυτός σήμερα είναι σε πλήρη λειτουργία  και με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ομίλου, η οποία επικυρώθηκε  και από το  Κοινοτικό Συμβούλιο, ονομάστηκε: “Στέγη Ιστορίας και Πολιτισμού Καρυάς”

Αναλυτικότερα στο κτίριο βρίσκονται σε πλήρη λειτουργία τα παρακάτω :

ΙΣΟΓΕΙΟ

• Αίθουσα 1η   : Αίθουσα χωριάτικου γάμου
  • Αίθουσα 2η   : Λαογραφική έκθεση
  • Αίθουσα 3η   : Αίθουσα τέχνης (Αίθουσα στην οποία φιλοξενούνται  σταθερές και περιοδικές εκθέσεις)
  • Έκθεση ενθυμημάτων- Διάδρομος
  • Κουζίνα
  • Τουαλέτες– Λεβητοστάσιο– λοιποί βοηθητικοί χώροι

1ος ΟΡΟΦΟΣ

• Αίθουσα 1η   : Βιβλιοθήκη Βησσαρίων Σταύρακα , αρχείο Δημοτικού Σχολείου Καρυάς (από το 1876) , μέρος του Ιστορικού Αρχείου Κοινότητας Καρυάς καθώς και η δανειστική βιβλιοθήκη του Μ/Ο Απόλλων
  • Αίθουσα 2η   : Αναπαράσταση αίθουσας παλαιού Δημοτικού Σχολείου
  • Αίθουσα 3η   : Εφορία – Βεστιάριο  (Μ/Ο Απόλλων)
  • Αίθουσα 4η   : “Λευκάδιος Μουσική Σχολή Ιωάννη Σταύρακα»
  • Αίθουσα 5η   : Γραφεία Μ/Ο Απόλλων
  • Διάδρομος : Συνέχεια έκθεσης ενθυμημάτων– Χώρος πολλαπλών χρήσεων

Η προσπάθεια μας, πέραν της Λαογραφικής έκθεσης και της αίθουσας του χωριάτικου γάμου οι οποίες είναι μουσειακού χαρακτήρα , επικεντρώθηκε στην παράλληλη χρήση των αιθουσών συνδυαζόμενη με εκθέματα σχετικά με την κάθε δράση. Έτσι, για παράδειγμα, στην αναπαράσταση αίθουσας παλαιού Δημοτικού Σχολείου ξεκινήσαμε μαθηματικές δραστηριότητες σε ένα περιβάλλον που τα παιδιά γνωρίζουν πως ήταν μια αίθουσα Δημοτικού Σχολείου στις αρχές του αιώνας.

Στην μουσική μας Σχολή εκθέτουμε μέρος των παλαιών οργάνων της Φιλαρμονικής μας γνωρίζοντας στους μικρούς μας μαθητές μουσικά όργανα που πιθανόν να μην είχαν την ευκαιρία να δουν και να επεξεργαστούν. Στην δανειστική μας βιβλιοθήκη έχουμε παράλληλη έκθεση σχολικών βιβλίων με εκδόσεις που χρονολογούνται από το 1901 και έπειτα, δίνοντας την ευκαιρία στον επισκέπτη να κατανοήσει την εξέλιξη του σχολικού βιβλίου όλα αυτά τα χρονιά.

Διεύθυνση: Καρυά Λευκάδας

Τηλ: Κατωπόδης Ευστάθιος 6932239970 | Αραβανής Νικόλαος 6932567569