Έγκριση από Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού για την πρόταση διήμερου διαδικτυού συνεδρίου

Δημοσίευση: 29-06-2021 16:25 | Προβολές: 495

ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΟΛΩΜΟΥ & ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΖΑΚΥΝΘΙΩΝ Α.Σ.
Υπό την Εποπτεία του Υπουργείου Πολιτισμού
Ταχ. Δ/νση : Πλατεία Αγίου Μάρκου 15 - 29100 Ζάκυνθος
Τηλ.-Fax. : 26950 48982
E-mail : info@zakynthos-museumsolomos.gr
Ζάκυνθος 24.6.2021
Αρ. Πρωτ.167

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την έγκριση του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού έλαβε η πρόταση για διήμερο διαδικτυακό συνέδριο, που κατέθεσε το Μουσείο Σολωμού & Επιφανών Ζακυνθίων, το Μάρτιο 2021, με τίτλο "Τα Επτάνησα και το 1821” (Γεγονότα – πρόσωπα - Γραφές)", με τελικό ποσό έγκρισης 7.000 € και θα πραγματοποιηθεί τον Οκτώβριο του 2021.

​Μέσα από έξι θεματικούς κύκλους , θα διερευνηθεί η ιδιαίτερη προσφορά των Ιονίων Νήσων και θα παρουσιαστεί η πολλαπλή συμβολή σημαντικών μορφών, όπως ο Διονύσιος Σολωμός, ο Παύλος Καρρέρ, ο Φιλικός Διονύσιος Ρώμας, κ.ά, στην Ελληνική Επανάσταση.

​Δεκαέξι αναγνωρισμένοι ερευνητές, ιστορικοί, φιλόλογοι, ιστορικοί της τέχνης, συντηρητές και άνθρωποι των γραμμάτων, που έχουν μελετήσει την περίοδο της Ελληνικής Επανάστασης θα φωτίσουν διεπιστημονικά το υλικό του Μουσείου Σολωμού και θα δώσουν πρωτότυπα στοιχεία στον τομέα της έρευνας που αφορά σε αυτή την περίοδο της ελληνικής ιστορίας.