Εγκαίνια της συλλογής του Μουσείου Π.Σ.Ζ. “Ούγος Φώσκολος”

Δημοσίευση: 11-01-2024 16:18 | Προβολές: 491

Το Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024, στις 6.30 το απόγευμα, στην ιστορική οικία που γεννήθηκε ο Νικόλαος - Ούγος Φώσκολος στην Πόλη της Ζακύνθου, θα γίνουν τα εγκαίνια της έκθεσης των καλλιτεχνικών και αρχειακών συλλογών που αφορούν τη ζωή και το έργο του ποιητή.

Θα προηγηθεί αγιασμός από τον σεβ. Μητροπολίτη κ. Διονύσιο και θα ακολουθή-
σουν:

Χαιρετισμοί από τις αρχές.

Ομιλία του Πρόεδρου του Π.Σ.Ζ. “Ούγος Φώσκολος” & Πρόεδρου της Δ.Ι.Β.Ζ.

Φίλιππου Συνετού με θέμα: “Το αποτύπωμα της λειτουργίας της Οικίας Φώσκολου ως επισκέψιμου ιστορικού τόπου στη Ζάκυνθο”.

Ομιλία του Νομικού κ. Πάνου Αμπελά, με θέμα: “Απαγορευμένες σκέψεις για τον Νικόλαο Ούγκο Φώσκολο”.

Ομιλία της Μουσειολόγου Βασιλικής Τσουκαλά με θέμα: “Η επισκεψιμότητα στην Οικία Φώσκολου το 2023”.

Ποιητικό Ανθολόγιο με τους ηθοποιούς Θεοδωρή Καμπίτση, Κώστα Καποδίστρια, Γιοβάννα Καποδίστρια και την θεατρολόγο Πηνελόπη Αβούρη.

Προβολή τηλεοπτικής παραγωγής με θέμα την Οικία Φώσκολου.

Επτανησιακή μουσική και τραγούδια από τον Τιμόθεο Αρβανιτάκη και το Ιόνιο Κύμα.